ciśnienie w oku

Jaskra, Zaćma, porady okulistów.

ciśnienie w oku

Postprzez alicja » 19 sty 2012, o 15:35

Witam
Czy ktos sie orientuje jakie cisnienie moze wskazywac na to ze mamy podejrzenia w kierunku jaskry???
Martwie sie poniewaz moja mama byla u okulisty cisnienie miala 23 i lekarz dal jej skierowanie na badania gdx z tego co mi sie wydaje to wlasnie na jaskre...
alicja
 
Posty: 66
Dołączył(a): 12 lis 2011, o 09:59

Re: ciśnienie w oku

Postprzez dzika » 19 sty 2012, o 16:26

tak to badanie w tym kierunku.Więc po tym badaniu okaże się czy to jaskra.
dzika
 
Posty: 534
Dołączył(a): 11 sty 2011, o 17:08

Re: ciśnienie w oku

Postprzez Illusion » 19 sty 2012, o 16:36

Droga Alicjo...

Prawidłowe ciśnienie w oku nie powinno przekraczać 20. Faktycznie podwyższone ciśnienie w oku jest wskazaniem do badań w kierunku jaskry. Na pewno warto to sprawdzić właśnie przez badanie gdx. Ale nie martw się na zapas. Podwyższone ciśnienie może ale nie musi od razu oznaczać jaskry. Moja znajoma ostatnio też miała podwyższone ciśnienie. Okazało się, że po prostu miała przemęczone oczy. Dostała receptę na okulary do czytania i wszystko wróciło do normy. A badania na pewno nie zaszkodzą...lepiej "dmuchać na zimne"... Pozdrawiam :)
Illusion
 
Posty: 39
Dołączył(a): 16 sie 2011, o 15:42

Re: ciśnienie w oku

Postprzez mati-wawa » 21 sty 2012, o 11:03

Witam
Ja mam trochę inne pytanie co do cisnienia :)
Czy ciśnienie w oku mierzone innym sprzetem ma inne jednostki miary??? Ostatnio moja babcia miala mierzone cisnienie w szpitalu miala chyba 5 a jak byla u okulisty to miala 18 i 17. Chyba nie mozliwe że aż tak by jej wzrosło??? Może to są jakieś inne jednostki miary?? Co Wy na to?

Pozdro
mati-wawa
 
Posty: 55
Dołączył(a): 2 lis 2011, o 22:11

Re: ciśnienie w oku

Postprzez MARK » 23 sty 2012, o 14:02

Ja też szukałem odpowiedzi i tak do końca nie uzyskałem.Mianowicie jeśli ciśnienie mocno waha się to lekarze prawdopodobnie mierzą starą metodą żeby się upewnić.Znowu nowe technologie-maszyny,po to są na rynek wprowadzane żeby ułatwić wykonywanie badań i ich dokładność,a nie wprowadzać błąd.Dlatego sam nie wiem co o tym myśleć?
MARK
 
Posty: 294
Dołączył(a): 15 mar 2011, o 09:15

Re: ciśnienie w oku

Postprzez margeritta » 23 sty 2012, o 16:32

Hej,a ja mam pytanie odnośnie metod badania ciśnienia w oku. Wiem,że teraz robi się to metodą bezdotykową,ale nie bardzo orientuje się na czym to polega i czy jest również mało przyjemne jak poprzedni sposób. Z góry dziękuję za pomoc?
margeritta
 
Posty: 96
Dołączył(a): 29 lip 2011, o 12:52

Re: ciśnienie w oku

Postprzez optyczka OLA » 23 sty 2012, o 18:44

Margeritta owszem teraz można wykonać to badanie ciśnienia tonometrem automatycznym, bezkontaktowym. Zaletą tego urządzenia jest fakt, iż nie wymaga bezpośredniego kontaktu z rogówką, a więc nie potrzeba znieczulać rogówki. Polega ona na rejstracji przez przyrząd uginania się rogówki pod wpływem podmuchu powietrza i przeliczanie tych parametrów na odpowiadające im wartości ciśnienia wewnatrzgałkowego. Świetne urządzenie ale niestety mało dokładne.
optyczka OLA
 
Posty: 304
Dołączył(a): 17 sie 2011, o 12:37

Re: ciśnienie w oku

Postprzez MARK » 24 sty 2012, o 11:34

A jeśli mogę wiedzieć jaką niedokładność może taki sprzęt wykonać?Czy to jest 1-3,czy więcej?
MARK
 
Posty: 294
Dołączył(a): 15 mar 2011, o 09:15

Re: ciśnienie w oku

Postprzez margeritta » 24 sty 2012, o 16:12

Ok,dziękuję za wyczerpującą odpowiedź,ale skoro twierdzisz,że jest to pomiar mało dokładny,to pytanie czy jest sens porywać się na coś takiego? Niby z tego co piszesz nie wymaga to jakiejś wielkiej filozofii,ale skoro potem trzeba by było je powtarzać to,czy nie lepiej od razu zdecydować się na tą starą metodę-mało komfortowa,ale chociaż bardziej wiarygodna. Tylko ciekawe,czy lekarze nie idą teraz na łatwiznę i czy w ogóle jeszcze wykonują to badanie w ten sposób?
margeritta
 
Posty: 96
Dołączył(a): 29 lip 2011, o 12:52

Re: ciśnienie w oku

Postprzez optyczka OLA » 24 sty 2012, o 18:20

Jeżeli gabinet okulistyczny jest wyposażony w tonometr bezdotykowy to wiadomo ze badanie będzie przeprowadzone na nim ,badanie nie wymaga znieczulenia oka a jego zaletą jest szybkość wykonania ,ale jeśli okulista będzie zaniepokojony zbyt wysokim ciśnieniem powinien wykonać to badanie ponownie tzw.metoda aplanacyjna (spłaszczająca) - Do pomiaru ciśnienia metodą aplanacyjną stosuje się tonometr Goldmanna, za pomocą którego określa się wielkość spłaszczenia rogówki pod wpływem określonej siły. Tak więc wysokość ciśnienia śródgałkowego określa siła użyta do spłaszczenia gdyż spłaszczenie rogówki jest stałe. .Wszystkie pomiary ciśnienia śródgałkowego określa się w mmHg. Prawidłowe ciśnienie nie powinno przekraczać 22 mmHg, ale istnieje duża indywidualna tolerancja podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego.
optyczka OLA
 
Posty: 304
Dołączył(a): 17 sie 2011, o 12:37

Następna strona

Powrót do Wady wzroku i choroby oczu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron