ciśnienie w oku - wewnątrzgałkowe

Jaskra, Zaćma, porady okulistów.

ciśnienie w oku - wewnątrzgałkowe

Postprzez NocnyMarek » 1 lip 2011, o 22:52

Proszę o informację jakie jest dopuszczalne prawidłowe ciśnienie w oku - wewnątrzgałkowe. Od czego zależy ? Jak ono się ma do ciśnienia ogólnego krwi?
NocnyMarek
 
Posty: 5
Dołączył(a): 1 lip 2011, o 22:39

Re: ciśnienie w oku - wewnątrzgałkowe

Postprzez zez_ukryty » 2 lip 2011, o 00:30

10-20 mmHg. Zależy od wielu czynników (długości gałki ocznej, krążenia cieczy wodnistej, hormonów).A co do ogólnego ciśnienia krwi to ma ono wpływ oczywiście. Szczególnie nadciśnienie. I dlatego też przy wysiłku fizycznym niektórym ludziom wychodzą "gały" mówiąc brzydko. Jeżeli jest ono w normie, to nie ma się co martwić.
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: ciśnienie w oku - wewnątrzgałkowe

Postprzez LEMUR » 2 lip 2011, o 08:59

zez_ukryty napisał(a):Zależy od wielu czynników (długości gałki ocznej, krążenia cieczy wodnistej, hormonów).

dodalbym jeszcze od grubosci rogowki, im grubsza tym wychodzi wyzsze cisnienie (powiedzmy podwyzszone) co nie stanowi powodu do niepokoju, ale aby miec pewnosc trzeba by wiedziec / zmierzyc jaka jest jej grubosc (pachymetria).
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: ciśnienie w oku - wewnątrzgałkowe

Postprzez NocnyMarek » 4 lip 2011, o 21:52

Dostałem od lekarza okulisty skierowanie na pomiar ciśnienia w jednym dniu 3 razy. Średnia to 18-20. Mam hipotonie (niedociśnienie) lekarz zastrzegł że jeżeli ciśnienie będzie prawidłowe nie mam powodów do obaw, jeżeli zaś będzie wysokie skieruję mnie na szczegółowe badania w kierunku jaskry. Czy moje niskie ciśnienie nie powinno mnie w takim wypadku wykluczyć? ? ?
NocnyMarek
 
Posty: 5
Dołączył(a): 1 lip 2011, o 22:39

Re: ciśnienie w oku - wewnątrzgałkowe

Postprzez Vision-erka » 11 lip 2011, o 12:46

Drogi NocnyMarku, hipotonia nie wyklucza jaskry, niedociśnienie tętnicze jest jednym z czynników ryzyka. Polecam przeczytać:
viewtopic.php?f=9&t=16

Jeżeli chodzi o ciśnienie wewnątrzgałkowe w granicach 18-20 mmHg to jestem prawie przekonana że lekarz skieruję ciebie na dalsze badania, miejmy nadzieje które wykluczą jaskrę, ale należy je wykonać i mieć 100% pewność. Pozdrawiam
Vision-erka
Avatar użytkownika
Vision-erka
 
Posty: 48
Dołączył(a): 23 sty 2011, o 19:06
Lokalizacja: W-wa

Re: ciśnienie w oku - wewnątrzgałkowe

Postprzez NocnyMarek » 12 lip 2011, o 19:30

Byłem wczoraj z wynikami u okulisty prowadzącego i dostałem wykaz 4 badań jakie mam wykonać. Zostało mi polecone Centrum Jaskry Spektrum (Wrocław). Czy orientuje się ktoś gdzie jeszcze te badania moge wykonać we Wrocławiu? Bo to Centrum to tak mi nie po drodze specjalnie. Mieszkam w okolicach Kątów Wrocławskich.
NocnyMarek
 
Posty: 5
Dołączył(a): 1 lip 2011, o 22:39

Re: ciśnienie w oku - wewnątrzgałkowe

Postprzez NocnyMarek » 14 lip 2011, o 16:37

Witajcie, dzisiaj chciałem zapisać się na te badania i zadano mi takie oto pytanie: " jeżeli chodzi o pachymetrie to medmont czy matrix?" :o To też właśnie pytanie kieruję do specjalisty, tu szybciej uzyskam odpowiedź niż od swojego okulisty który od wczoraj się urlopuje.
NocnyMarek
 
Posty: 5
Dołączył(a): 1 lip 2011, o 22:39

Re: ciśnienie w oku - wewnątrzgałkowe

Postprzez zez_ukryty » 14 lip 2011, o 18:57

Na pewno pachymetrię czy może perymetrię (badanie pola widzenia) ? . Tutaj to powiem szczerze sam się zakręciłem bo Medmont robi sprzęt medyczny w tym keratometry i perymetry np. A "matrix" to perymetria tylko, że można przy tym badaniu wykryć zmiany jaskrowe i ponoć krótsze jest. Czyli reasumując jeżeli chodziło o perymetrię to wziąłbym matrixa a jak pachymetrię to medmonta .
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: ciśnienie w oku - wewnątrzgałkowe

Postprzez NocnyMarek » 15 lip 2011, o 14:52

Sam nie wiem, wydaje mi się że recepcjonistka mówiła o pachymetrii ale głowy uciąć nie dam. W każdym razie zadzwoniłem tam dzisiaj i kazałem się zapisać na te bardziej dokładne badania ;) a wybór pozostawiłem tej pani. Komplet badań (4pozycje) będzie mnie kosztował ok. 300zł, sporo...
NocnyMarek
 
Posty: 5
Dołączył(a): 1 lip 2011, o 22:39

Re: ciśnienie w oku - wewnątrzgałkowe

Postprzez FrycMaja » 2 sie 2011, o 16:27

Witam, u mojej 11-letniej córki lekarz podejrzewa jaskrę. Byłam przekonana że dzieci to nie dotyczy a jednak ciśnienie wewnątrzgałkowe u mojej córki (oko prawe: 17, lewe: 22) jest niezadowalające. Ponieważ moja córka strasznie się zniechęciła do pomiaru ciśnienia i lekarzy okulistów, chciałam zapytać na ile inwazyjne są badania specjalistyczne na które dostałyśmy skierowanie: oct, pole widzenia, gdx, hrt, gonioskopia.
FrycMaja
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2 sie 2011, o 15:58

Następna strona

Powrót do Wady wzroku i choroby oczu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron