Jak montować "PRYZMĘ" do oprawy? Soczewki pryzmatyczne.

Pracownia optyka, laboratorium optyczne, zagadnienia.

Jak montować "PRYZMĘ" do oprawy? Soczewki pryzmatyczne.

Postprzez Daniel » 4 maja 2011, o 11:18

Jak wykonać montaż soczewek pryzmatycznych do oprawy okularowej ? Na co zwrócić szczególną uwagę ?
Avatar użytkownika
Daniel
 
Posty: 23
Dołączył(a): 18 gru 2010, o 12:45

Re: Jak montować "PRYZMĘ" do oprawy? Soczewki pryzmatyczne.

Postprzez zez_ukryty » 5 maja 2011, o 11:08

No to jest trochę rozbudowane pytanie. Zależy jaką pryzmę na soczewkach jakiej mocy z jak umiejscowioną bazą (osiowo bądź wg bazy pryzmy), czy chcemy zrobić pryzmę przesuwając soczewkę czy zamawiając soczewkę o danym działaniu. Tudzież czy chcemy naklejać folię pryzmatyczną. A szczególną uwagę zwrócić na to co jest napisane na recepcie :P .
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: Jak montować "PRYZMĘ" do oprawy? Soczewki pryzmatyczne.

Postprzez optyczka OLA » 17 sie 2011, o 12:51

Tak jak zez wspomniał wszystko zależy od tego co jest napisane na recepcie montaż może być do skroni ,do nosa , góra ,dół. ( 1pryzma =1dptr. =przesunięcie środka centracji o 1cm. )
optyczka OLA
 
Posty: 304
Dołączył(a): 17 sie 2011, o 12:37

Re: Jak montować "PRYZMĘ" do oprawy? Soczewki pryzmatyczne.

Postprzez LEMUR » 17 sie 2011, o 13:22

dla mnie odpowiedz moze byc tylko jedna. Montuje sie dokladnie tak samo jak kazde inne! Nie ma niczego szczegolnego w tych soczewkach jezeli chodzi o montaz. Tak samo powinnismy sie przykladac do sferycznych, asferycznych, progresywnych, dwuogniskowych...

ale przeciez pytanie nie dotyczy jak ustawic soczewke w diopriomierzu, blokerze czy wlozeniu do automatu?
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Jak montować "PRYZMĘ" do oprawy? Soczewki pryzmatyczne.

Postprzez OptykPodRóżą » 17 sie 2011, o 13:43

Faktycznie nie ma w tym nic nadzwyczajnego. W przypadku kiedy zamawiamy gotowe soczewki pryzmatyczne, ustawiamy w automacie szlifierskim tryb ustawiania ręcznego i tyle. Ustawiamy tylko rozstaw źrenic, reszta jest już ustawiona na soczewce. Montaż jak montaż...
OptykPodRóżą
 
Posty: 8
Dołączył(a): 17 sie 2011, o 13:39

Re: Jak montować "PRYZMĘ" do oprawy? Soczewki pryzmatyczne.

Postprzez Janet » 24 sie 2011, o 15:59

Dzień Dobry. Nie wiem czy w dobrym miejscu ale zobaczymy... Mam takie pytanie. Moja siostra była ze swoją 4-letnią córką u okulisty i dostała receptę na okulary. Poszła z nią do optyka a ten najpierw zrobił :shock: oczy a później powiedział, że to są okulary z pryzmą? i że soczewki będą drogie. Faktycznie jak podał siostrze cenę to się zdziwiła... Ale moje pytanie brzmi: co to jest ta pryzma i dlatego moja siostrzenica musi mieć takie okulary?? na co to się stosuje??
Janet
 
Posty: 26
Dołączył(a): 18 sty 2011, o 15:51

Re: Jak montować "PRYZMĘ" do oprawy? Soczewki pryzmatyczne.

Postprzez optyczka OLA » 25 sie 2011, o 09:42

Janet prawdopodobnie okulista wykrył zeza u córki siostry,ponieważ niekiedy w zezie przepisuje się szkła pryzmatyczne.Stosuje się je zwykle u osób z podwójnym widzeniem lub zezem . Mogą być szklane,plastikowe lub w postaci specjalnej prążkowanej folii naklejanej na okulary tzw. folia Fresnela. Celem soczewek pryzmatycznych jest zwykle zapewnienie pojedynczego obuocznego widzenia.Dziwi mnie wysoki koszt tych soczewek ponieważ nie są wcale takie drogie, radziłabym odwiedzić innego optyka .
optyczka OLA
 
Posty: 304
Dołączył(a): 17 sie 2011, o 12:37

Re: Jak montować "PRYZMĘ" do oprawy? Soczewki pryzmatyczne.

Postprzez optyk.F » 26 sie 2011, o 10:26

Montaż soczewek pryzmatycznych odbywa się "na środek geometryczny" ewentualnie na punkty referencyjne dla soczewek dwuogniskowych i progresywnych,nie szukamy w takich soczewkach środka optycznego.Następnie obracamy soczewką tak ,aby położenie najgrubszego miejsca na krawędzi odpowiadało określonemu na recepcie kątowi ustawienia bazy pryzmy.Po położeniu na stoliku dioptromierza krzyż powinien być odchylony od środka optycznego w stronę ,która jest określona na recepcie wg skali Tabo,położenie środka krzyża określa nam wartość pryzmy.
optyk.F
 
Posty: 158
Dołączył(a): 10 maja 2011, o 13:49

Re: Jak montować "PRYZMĘ" do oprawy? Soczewki pryzmatyczne.

Postprzez optyczka OLA » 29 sie 2011, o 13:00

Czy ktoś z optyków mógłby mi przedstawić , opisać wszystkie normy i wymagania dla montażu soczewek okularowych?
optyczka OLA
 
Posty: 304
Dołączył(a): 17 sie 2011, o 12:37

Re: Jak montować "PRYZMĘ" do oprawy? Soczewki pryzmatyczne.

Postprzez zez_ukryty » 29 sie 2011, o 13:24

optyczka OLA napisał(a):Czy ktoś z optyków mógłby mi przedstawić , opisać wszystkie normy i wymagania dla montażu soczewek okularowych?
Jaśniej proszę. Bo dla wszystkich jest tak samo - szlifujemy, montujemy.
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Następna strona

Powrót do Dział techniczny optyki okularowej

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość