Astygmatyzm

Jaskra, Zaćma, porady okulistów.

Astygmatyzm

Postprzez fredek » 10 lut 2011, o 14:10

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć prostym, nieskomplikowanym językiem co to jest za wada? Jak okulista przypisał mi okulary poinformował że posiadam astygmatyzm. Nieważne że ostro się zawiodłem na okularach które zrobiłem jako pierwsze ale chciałbym wiedzieć o co chodzi z tym astygmatyzmem. Wszelkie informacje jakie znajduję w necie mają bardzo dużo pojęć z fizyki czy jakiś tam których nie rozumiem... proszę o logiczne wyjaśnienie
fredek
 
Posty: 10
Dołączył(a): 5 lut 2011, o 12:53

Re: Astygmatyzm

Postprzez Agnes » 11 mar 2011, o 20:31

Wada układu optycznego polegająca na tym, że promienie padające w dwóch prostopadłych płaszczyznach są ogniskowane w różnych punktach. Wywołuje obraz nieostry i zniekształcony.
Agnes
 
Posty: 69
Dołączył(a): 7 mar 2011, o 16:14
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: Astygmatyzm

Postprzez Justin » 26 mar 2011, o 19:19

Coś więcej odnośnie astygmatyzmu (niezborności oka)

Widzenie astygmatyka jest nieostre, zniekształcone. W zależności od rodzaju astygmatyzmu przedmioty ustawione pod jednym kątem mogą być widziane lepiej niż te ustawione pod innym kątem. Kontury przedmiotów są nieostre, niezależnie od odległości, widoczny jest brak wyczucia przestrzeni.
Pierwszymi objawami astygmatyzmu mogą być: mrużenie i tarcie oczu, trzymanie zabawek tuż przy twarzy, siadanie blisko telewizora, ból głowy lub oczu, dzieci niechętnie czytają i piszą.. Zezowanie może być jednym z mechanizmów zapewniających prawidłowe widzenie bez stosowania korekcji astygmatyzmu.Najpopularniejszymi metodami leczenia astygmatyzmu jest noszenie okularów cylindrycznych , soczewek kontaktowych ewentualnie laseroterapia.


Rozróżniamy niezborność (upośledzenie zdolności dokładnego i sprawnego wykonywania i koordynacji ruchów oka) :
- nieregularną, gdy powierzchnia rogówki jest nierówna ; najczęściej po urazach. Oko ma więcej ogniskowych niż dwie. Wtedy najlepsze na oko są soczewki kontaktowe.
- regularną, gdy powierzchnia rogówki jest spłaszczona , oko ma dwie ogniskowe, na siatkówce powstaje nieostry obraz. Wtedy najlepsze na oko są okulary.


W zależności od charakteru krzywizny rogówki rozróżniamy astygmatyzm[/b]:
- nadwzroczny, wtedy oba ogniska są poza siatkówką oka,
- krótkowzroczny, oba ogniska są przed siatkówką oka,
- mieszany, jedno ognisko jest przed drugim,
- nieprawidłowy, gdzie krzywizna rogówki jest nierównomierna tez wg oddzielnej osi. Jest to najtrudniejsza forma astygmatyzmu do korekcji.

Kolejny podział astygmatyzmu, który mierzony jest w dioptriach(Czym większy , tym gorzej):
-Niski astygmatyzm, do 1 dioptrii, nosi się okulary tylko do nauki, samochodu, komputera.
-Wysoki astygmatyzm, od 2-3 dioptrii
-Bardzo wysoki astygmatyzm, powyżej 3 dioptrii.
Avatar użytkownika
Justin
 
Posty: 226
Dołączył(a): 7 mar 2011, o 16:19
Lokalizacja: Radom

Re: Astygmatyzm

Postprzez zez_ukryty » 26 mar 2011, o 20:18

Do tego możemy dorzucić jeszcze podział ze względu na położenie przekrojów głównych - prosty, odwrotny i skośny (ten najcięższy do przyzwyczajenia się)
I dodatkowo - krótkowzroczny złożony np. -4.00dsph. -0.75dcyl. ax90
krótkowzroczny zwykły np. 0.00dsph. -0.75dcyl. ax90
I analogicznie nadwzroczne astygmatyzmy(+)
I mieszany np -3.00dsph. +2.00dcyl. ax90

-Niski astygmatyzm, do 1 dioptrii, nosi się okulary tylko do nauki, samochodu, komputera. No to niekoniecznie prawda bo niekiedy osoba z 0.50dcyl bez takiej korekcji ma visus = 0,7 - 0,8 a z korekcją 1,0 . Więc można przyjąć, że jeżeli pacjent jest zdrowy bez żadnych dolegliwości typu zaćma etc to tak na serio nie widzi z visusem na poziomie 0,8 zbyt dobrze.

A jeżeli ktoś chce poczuć się jak osoba z astygmatyzmem to proponuję zrobić "skośne oczy" czyli pociągnąć sobie powieki w kącikach oczu przy skroniach w kierunku zewnętrznym :D .
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: Astygmatyzm

Postprzez fredek » 31 mar 2011, o 15:35

Witam...już teraz co nieco rozumiem. Tylko mi się wydaję że ja widzę prosto i nie mam zniekształconego obrazu bez okularów, jednak w nich widzę wszystko, nawet to co jest daleko ode mnie a wcześniej miałem z tym problem. Czy to możliwe że przy takiej wadzie(z recepty):
Do dali:OP Sfera -0.75 Cylinder -0.75 Oś 90
Do dali:OL Sfera -0.5 Cylinder -0.5 Oś 80
odległość źrenic (mm) 61...
moje widzenie jest dobre nawet bez okularów? Czy ten cały astygmatyzm może być dla mnie mało odczuwalny?
fredek
 
Posty: 10
Dołączył(a): 5 lut 2011, o 12:53

Re: Astygmatyzm

Postprzez zez_ukryty » 31 mar 2011, o 15:50

Może inaczej obraz nie jest zniekształcony tylko bardziej powiedzmy rozmyty, nieostry. A co do widzenia, sam Pan napisał, że w okularach widzi Pan wszystko. Więc nie ma co się rozczulać, skoro ewidentnie sam Pan czuje poprawę ostrości wzroku z okularach astygmatycznych. Bo na to nie ma reguły i żadnego "wzoru". Pozdrawiam :) .
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: Astygmatyzm

Postprzez MARK » 2 kwi 2011, o 08:58

Czy osoba,która nosi okulary z takimi mocami(cylindry), może mieć nadzieje że oczy sie ^naprostują^ :?: Czy zależy to od tego,kto ile ma lat :?:,a może coś innego ma na to wpływ :?: :!:
MARK
 
Posty: 294
Dołączył(a): 15 mar 2011, o 09:15

Re: Astygmatyzm

Postprzez zez_ukryty » 2 kwi 2011, o 09:27

Generalnie rzecz ujmując każdy z Nas posiada astygmatyzm. Wywołany ruchem powiek (rogówka jest przez powieki przygniatana). Moce jego nie są zawrotne bo np +/- 0,25 dioptrii cylindrycznej. I nie każdy wymaga korekcji okularowej w związku z tym (wyobraźcie sobie ludzi wszystkich w okularach). Tudzież praktycznie każdemu pacjentowi "bez wady" można przepisać właśnie owe cylindryczne +/-0,25dcyl i nie ma osoby, która by tego nie łyknęła. Astygmatyzm jest cechą genetyczną dominującą. Więc prócz astygmatyzmu wywołanego ruchem powiek i ingerencją chirurgiczną w obrębie rogówki (operacja zaćmy - większość pacjentów po ustabilizowaniu otrzymuje okulary astygmatyczne). Więc jeżeli jest to cecha zapisana w genach to raczej kiepsko ją "wyeliminować" w jakikolwiek sposób. Pozostaje jej korekcja. Aczkolwiek nie ma tu reguły. Człowiek np. często nie rodzi się z astygmatyzmem, tylko wychodzi on na jaw w późniejszych latach życia (10-20 rok życia). Więc skoro powstaje on później to czemu ma nie zniknąć jeszcze później? Możliwe, że faktycznie w pewnym wieku, kiedy człowiek zaczyna się starzeć, przychodzą pierwsze problemy z akomodacją oka wynikającą z braku elastyczności soczewki w oku, astygmatyzm może z człowieka "zejść". Ale tu też jest brak reguły. I oczywiście są przypadki, że ktoś nie wymaga już korekcji astygmatyzmu i są przypadki, że nagle w późniejszych latach życia ktoś jej potrzebuje. Moim zdaniem, jeżeli można by było przewidzieć czy astygmatyzm u kogoś powstanie czy nie to zamiast leczyć skutek lepiej byłoby wyeliminować przyczynę. Ogólnie jest to otwarty temat, więc myślę, że nikt nie odpowie Panu jednoznacznie TAK lub NIE .
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: Astygmatyzm

Postprzez Sławek » 29 cze 2011, o 09:05

Czyli astygmatyzm ciężko wyleczyć-ewentualnie czy jakaś ingerencja chirurgiczna może pomóc?
Sławek
 
Posty: 1
Dołączył(a): 29 cze 2011, o 08:51

Re: Astygmatyzm

Postprzez MARK » 29 cze 2011, o 13:45

Dzieci z dużą wadą plusową lub właśnie z astygmatyzmem mają powiedziane,że jeśli będą nosić okulary,to wada zmniejszy się.Czyli u dzieci to jest tylko możliwe :?:
MARK
 
Posty: 294
Dołączył(a): 15 mar 2011, o 09:15

Następna strona

Powrót do Wady wzroku i choroby oczu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości