Daltonizm

Jaskra, Zaćma, porady okulistów.

Daltonizm

Postprzez Marcel » 3 lut 2011, o 18:23

hej widzę że bardzo mądrze piszecie :roll: to może mi powiecie na czym polega daltonizm bo ja jedynie wiem, że się nie poznaje kolorów i świat widzi się w szarych barwach - ale ostatnio widziałem program w którym mówili o urządzeniu dla osób z daltonizmem podobno za pomocą dźwięków pozwala osobie z tym schorzeniem zobaczyć tak jak by ten dźwięk :) :) :)
Marcel
 
Posty: 3
Dołączył(a): 28 sty 2011, o 14:57

Re: Daltonizm

Postprzez O.Aga » 3 lut 2011, o 18:44

witaj :)
Daltonizm - zaburzenia rozpoznawania barw - ślepota barw.
Polega na niezdolności do spostrzegania różnic pomiędzy niektórymi lub wszystkimi barwami, które normalnie są dostrzegane przez inne osoby.
Zaburzenia rozpoznawania barw występują głównie u mężczyzn (u ok. 15%), wyjątkowo u kobiet.
Daltonizm nabyty może pojawić się w wyniku uszkodzenia siatkówki lub dróg wzrokowych (oko, nerw czaszkowy II wzrokowy), a także po stosowaniu niektórych leków lub związków chemicznych
Zaburzenia rozpoznawania barw wrodzone można następująco sklasyfikować :
- nierozpoznawanie barwy czerwonej (protanopia),
- nierozpoznawanie barwy zielonej (deuteranopia),
- nierozpoznawanie barw czerwono-zielonych (daltonizm),
- nierozpoznawanie barw żółto-niebieskich (tritanopia).
Avatar użytkownika
O.Aga
 
Posty: 4
Dołączył(a): 22 sty 2011, o 17:22

Re: Daltonizm

Postprzez Pyza » 21 lut 2011, o 11:21

witam jak tak czytam wypowiedź o daltonizmie to dochodzę do wniosku że mój mąż ma takie schorzenie :) :) :) bo niestety nie rozróżnia wszystkich barw tak jak należy a bynajmniej jego paleta kolorów jest bardzo uproszczona i tak np fiolet i jego odcienie + niebieski i jego odcienie te wszystkie kolory dla mojego męża klasyfikują się jako niebieski :):):) na zakupach jest czasami ciekawie jak nie możemy się dogadać co do koloru :lol:
Pyza
 
Posty: 1
Dołączył(a): 21 lut 2011, o 11:12

Re: Daltonizm

Postprzez Marcel » 23 lut 2011, o 18:28

hej to ja w takim razie mam pytanie czy zwykły okulista jest wstanie stwierdzić podczas badania że jestem daltonistą i jakim bo z tego co czytam widzę że jest kilka odmian daltonizmu :?: i jeszcze jedno czy są jakieś testy sprawdzające obecność tego schorzenia bo tak z ciekawości bym porobił wśród znajomych bo nie ukrywam temat mnie zaciekawił :D
Marcel
 
Posty: 3
Dołączył(a): 28 sty 2011, o 14:57

Re: Daltonizm

Postprzez motyl » 3 mar 2011, o 15:37

Witaj Marcel. Fakt testowanie znajomych- zwłaszcza panów, bo niestety połowa z Was cierpi na brak znajomości PODSTAWOWEJ palety barw;) (niestety to nie jedyna Wasza ułomność;)) -mogłoby być zabawne. Jedyny test na daltonizm jaki znalazłam to test z tablic Ishihary. Podaję Ci link, na który możesz zajrzeć.
http://www.psychotestykierowcow.pl/Daltonizm
motyl
 
Posty: 14
Dołączył(a): 27 gru 2010, o 13:43

Re: Daltonizm

Postprzez Pablo29 » 4 mar 2011, o 11:46

Dziewczyny o czym wy tutaj wogóle piszecie :x nie wiem jakich facetów poznajecie ale chyba niewłaściwych :roll: poza tym skreślać faceta bo mu się kolory mieszają? ja rozumiem jak by to były imiona :lol: ehhh co wy macie w tych głowach :? sukienka to sukienka kolor się nie liczy bo i tak jedyna rzecz o jakiej my myślimy to to kiedy ją w końcu zdejmiecie :D
a co do Twojej różowej sukienki Elektroda to jest mega różowa ;) znasz taki odcień ? ;)
Pablo29
 
Posty: 2
Dołączył(a): 15 lut 2011, o 20:50

Re: Daltonizm

Postprzez pola » 20 sty 2014, o 15:48

Ale są sytuacje w których kolor ma znaczenie i nie mówię tu o sukienkach. Nie chciałabym spotkać się na skrzyżowaniu ulic ze światłami z kierowcą nie rozpoznającym kolorów: czerwonego czy zielonego...
pola
 
Posty: 223
Dołączył(a): 21 kwi 2011, o 10:59

Re: Daltonizm

Postprzez mario » 28 sty 2014, o 13:35

Mówi się że daltonizm często dotyka facetów, a ja nie słyszałem nigdy od żadnego znajomego że nie rozpoznaje jakiegoś koloru, a można to chyba też zauważyć przebywając z kimś na codzień...
mario
 
Posty: 55
Dołączył(a): 10 sty 2011, o 12:07

Re: Daltonizm

Postprzez niki » 13 lut 2014, o 14:28

Ja też nie spotkałam nikogo, kto by się przyznał, ale nie znaczy to że nie znam nikogo dotkniętego tą przypadłością ;)
niki
 
Posty: 410
Dołączył(a): 22 gru 2010, o 11:46

Re: Daltonizm

Postprzez A.M. » 11 mar 2014, o 13:23

No właśnie, a to jest duża różnica :)
A.M.
 
Posty: 109
Dołączył(a): 21 gru 2010, o 13:53

Następna strona

Powrót do Wady wzroku i choroby oczu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron