"pd" a okulary

Informacje ogólne np. porady w doborze odpowiedniej oprawy, aktualne trendy, porady stylistów.

"pd" a okulary

Postprzez marzena » 30 kwi 2011, o 08:50

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące PD,receptę od okulisty dostałam z mocami do czytania +2,5 z rozstawem żrenic 66.Jak zamawiałam okulary to pan optyk powiedział ze jego zdaniem to pd wynosi 64.Czy to tzw. PD ma duży wpływ na jakość widzenia ?
marzena
 
Posty: 5
Dołączył(a): 30 kwi 2011, o 08:42

Re: "pd" a okulary

Postprzez zez_ukryty » 30 kwi 2011, o 09:50

Lepiej jak optyk zmierzy PD bo okulista czasem nie ma o tym pojęcia. I przy tych mocach wieeelkiej różnicy z PD mniejszym o 2mm Pani nie odczuje za bardzo. Można to przyjąć za błąd statystyczny.
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: "pd" a okulary

Postprzez OptykAniaM » 2 maja 2011, o 11:57

Jeżeli optyk dokonał pomiaru, to miał podstawę żeby to stwierdzić i nie ma pani powodu do obaw. Okuliści często spisują pd czyli rozstaw źrenic z wydruku komputerowego co nie zawsze jest zgodne z rzeczywistym rozstawem. Radzę zaufać optykowi.
OptykAniaM
 
Posty: 136
Dołączył(a): 24 sty 2011, o 11:18
Lokalizacja: Olsztyn

Re: "pd" a okulary

Postprzez dzika » 2 maja 2011, o 15:29

Czy to okulista,czy optyk to w dzisiejszych czasach sprzęt na którym pracują wydaje mi się,że jest bardzo dobry.Pomyłka w takim przypadku jest mało prawdopodobna.Pozdro :)
dzika
 
Posty: 534
Dołączył(a): 11 sty 2011, o 17:08

Re: "pd" a okulary

Postprzez Agnes » 13 maja 2011, o 16:57

Witam -Rozstaw żrenic (mierzony w milimetrach) jest niezmiernie istotny do prawidłowego ustawienia szkieł korekcyjnych.
Agnes
 
Posty: 69
Dołączył(a): 7 mar 2011, o 16:14
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: "pd" a okulary

Postprzez marzena » 13 maja 2011, o 19:32

Bardzo dziękuje za szybką odpowiedz na moje pytanie .Odebrałam moje okulary i świetnie mi się w nich czyta, widocznie są dobrze zrobione.Zdałam się na optyka ale i okulista dobrze dobrał mi soczewki.
marzena
 
Posty: 5
Dołączył(a): 30 kwi 2011, o 08:42

Re: "pd" a okulary

Postprzez Klara22 » 7 wrz 2011, o 20:07

Refleksja po dzisiejszym dniu zmusiła mnie do napisania i upewnienia się. Byłam dzisiaj z moją babcią u okulisty a potem u optyka. Moja babci ma milion różnych chorób i wydaje na leki miesięcznie jakieś 300zł a emerytury ma 700zł. Zrobił jej dzisiaj optyk okulary za 90zł i ... właśnie nic. Słyszałam że jest coś takiego jak mierzenie rozstawu źrenic. Dlaczego optyk w Żyrardowie nie wykonał takiego pomiaru???? Są to okulary do bliży na chyba +2 czy to że nie został wykonany pomiar babcia może gorzej czytać????
Klara22
 
Posty: 6
Dołączył(a): 7 wrz 2011, o 20:00

Re: "pd" a okulary

Postprzez zez_ukryty » 7 wrz 2011, o 20:39

Klara22 napisał(a):Refleksja po dzisiejszym dniu zmusiła mnie do napisania i upewnienia się. Byłam dzisiaj z moją babcią u okulisty a potem u optyka. Moja babci ma milion różnych chorób i wydaje na leki miesięcznie jakieś 300zł a emerytury ma 700zł. Zrobił jej dzisiaj optyk okulary za 90zł i ... właśnie nic. Słyszałam że jest coś takiego jak mierzenie rozstawu źrenic. Dlaczego optyk w Żyrardowie nie wykonał takiego pomiaru???? Są to okulary do bliży na chyba +2 czy to że nie został wykonany pomiar babcia może gorzej czytać????


Był rozstaw na recepcie? Babcia przyniosła swoje okulary? (tj np miała swoje stare i pokazała je optykowi) . A czy babci się w nich czyta dobrze czy jeszcze ich nie odebrała? Czy babcia choruje na cukrzycę/nadciśnienie? Czy nie ma początków zaćmy? Czy stwierdzono u niej jaskrę?
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: "pd" a okulary

Postprzez pola » 8 wrz 2011, o 08:21

Pewnie rozstaw źrenic był na recepcie. Chociaż to optyk powinien sam zmierzyć rozstaw to różnie to bywa. Po prostu zapytajcie optyka.
pola
 
Posty: 223
Dołączył(a): 21 kwi 2011, o 10:59

Re: "pd" a okulary

Postprzez LEMUR » 8 wrz 2011, o 14:11

hm.. powiem Wam tak. PD na recepcie a mierzony w salonie - to dosc wbrew pozorom ciezki i trudny temat.
Dlaczego?

Co zrobic i jak, gdy klient np. na recepcie ma OU +10,oo i rozstaw wpisany np. UO 60mm
a mierzony wychodzi np. (dla uproszczenia rowniez) OU 64mm

roznica przy tej wadzie spora i istnotna ze wzgledu na efekt pryzmatyczny. wg czego wykonac? 4mm przy mocy 10,oo znacznie przekracza dopuszczalna norme. A moze okulista odczytal z oprawy probnej - wykonal badanie - napisal na recepcie - co gdy zmierzony przez optyka rozstaw 64mm wywoluje brak adaptacji - kto popelnil blad? Okulista tak przez wiekszosc "krytykowany" jezeli chodzi o rozstaw czy optyk?

pomijam fakt, ze kazda osoba ktora przeprowadza badanie zobligowana jest napisanie rozstawu zrenic przy jamim to pomiarze nastepowalo owo badanie wraz z podaniem odleglosci wierzcholkowej (przy wiekszych mocach)

takze nie szufladkujcie tak szybko i latwo.
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Następna strona

Powrót do Okulary

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron