Dylemat w sprawie przeciwslonecznych

Informacje ogólne np. porady w doborze odpowiedniej oprawy, aktualne trendy, porady stylistów.

Dylemat w sprawie przeciwslonecznych

Postprzez Kornelia » 14 mar 2011, o 15:13

Witajcie. Jestem tu nowa ale postanowiłam napisać, żebyscie może rozwiali moje wątpliwości. Otóż przyszła wiosna, słoneczko świeci a moje oczy cierpią:( I stwierdziłam, że chyba czas zainwestować w okulary przeciwsłoneczne. Chodziłam, rozglądałam się i tak: ceny są bardzo różne od 30 zł i wzwyż. Już wiem, że powinnam wybrać takie z filtrami, żeby dobrze chroniły moje oczy. Ale w jednym z optyków jeszcze dowiedziałam się o czymś takim jak polaryzacja. Tylko nie do końca wiem, co to jest i jakie korzyści daje. Może mnie ktoś oświecić??
Kornelia
 
Posty: 5
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 15:07

Re: Dylemat w sprawie przeciwslonecznych

Postprzez zez_ukryty » 14 mar 2011, o 22:56

Polaryzacja ogranicza nam mówiąc prosto odbicie światła z powierzchni np. wody, asfaltu, szyby samochodowej, redukuje olśnienie. A jeżeli chodzi o okulary przeciwsłoneczne to szukaj takich od min. 100 zł. W tej cenie większość sanglasów powinna mieć polaryzacje. Kupuj tylko w salonach optycznych, unikaj rynków, sklepów odzieżowych itd.
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: Dylemat w sprawie przeciwslonecznych

Postprzez Kornelia » 16 mar 2011, o 12:03

No dobra...ale czy można jakoś sprawdzić faktyczną obecność tej polaryzacji na soczewkach? Bo nie powiem, ale na bazarze też mówili, że są "ze wszystkim" a kosztowały 40 zł. Nie chciałabym się dać oszukać... POMOCY!!!!!
Kornelia
 
Posty: 5
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 15:07

Re: Dylemat w sprawie przeciwslonecznych

Postprzez zez_ukryty » 16 mar 2011, o 13:22

Bierzemy telefon komórkowy i patrząc przez okulary z polaryzacją ustawiamy je powoli tak by były ustawione pod kątem 45* w stosunku do osi 0. Ekran telefonu powinien zrobić się ciemny. Lepiej wychodzi to na monitorze LCD. Zresztą należy również patrzeć na jakość plastiku z którego są zrobione te okularki. Łączenie tarcz okularowych z zausznikami powinno być metalowe i na wkręt. Jak połączone są na zasadzie plastik w plastik i do tego jakaś "śruba" to nie ma co, bo to połączenie kiepskiej jakości. Można takie okularki chociażby powąchać. Jak śmierdzą strasznie plastikiem bądź a'la gumą to też mogą okazać się kiepskie. Obejrzeć dokładnie oprawę, czy np nie ma na niej żadnych skaz, czyli zadziorów etc.
zez_ukryty
 
Posty: 516
Dołączył(a): 14 mar 2011, o 22:47

Re: Dylemat w sprawie przeciwslonecznych

Postprzez Tomasz » 25 mar 2011, o 14:19

Hmm...zez przyznam, że nie umiem skorzystać z Twoich rad ale ostatnio miła pani optyk pokazała mi inny sposób. Postaram się go wytłumaczyć w przystępny sposób. Nakładamy 2 pary okularów (zakładając, że obie pary są z polaryzacją) na siebie. Jedną z par przekręcamy o 90 stopni. Jeżeli obszar na którym soczewki się pokrywają zrobi się ciemny obie pary są z polaryzacją. Jeśli nie zrobi się ciemny tzn., że przynajmniej jedna z par nie ma polaryzacji. Pozdrawiam
Tomasz
 
Posty: 3
Dołączył(a): 24 mar 2011, o 11:21

Re: Dylemat w sprawie przeciwslonecznych

Postprzez Basia » 16 lis 2011, o 15:12

Witam-Ostatnio kupiłam sobie okulary przeciwsłoneczne gdy je założyłam miałam takie wrażenie jakbym pływała-Czy ktoś miał podobne objawy?
Basia
 
Posty: 1
Dołączył(a): 16 lis 2011, o 15:09

Re: Dylemat w sprawie przeciwslonecznych

Postprzez Sylwunia » 16 lis 2011, o 16:03

Witaj Basiu. A gdzie kupowałaś te okulary? Bo ja miałam podobnie kiedyś. Kupiłam okulary na bazarku...niby sie przyzwyczaiłam do tego i troche w nich pochodziłam, ale w tym roku byłam z koleżanką u optyka-tzn. ona robiła sobie okulary, nie ja-i zauważyłam takie super przeciwsłoneczne okulary... Zabuliłam za nie ponad 200zł!!! Z tego co mi zachwalał ten optyk to jakieś filtry miały najlepsze i polaryzację. I w tych okularach już tego "pływania" nie miałam. Może to z tym związane...
Sylwunia
 
Posty: 37
Dołączył(a): 31 mar 2011, o 13:50

Re: Dylemat w sprawie przeciwslonecznych

Postprzez alicja » 17 lis 2011, o 12:06

Hej
Myślę że okulary przeciwsłoneczne kupowane u optyka są dużo lepsze i trwalsze od okularów kupowanych na tzw bazarkach. Przede wszystkim są robione z lepszych i jak pisałam trwalszych materiałow co daje nam dłuzszy okres uzytkowania.Na pewno sa też lepsze filtry przeciwsłoneczne w końcu za coś płacimy większe pieniążki. Z tego co słyszałam to mogą byc trzy lub 4 poziomy przyciemnienia. 3 i 4 są najlepsze pod względem zarówno trwałości jak i są najciemniejsze.Koszt ciekawych okularow u optyka mysle ze w granicach 150 zl.Przynajmniej mi się podobały w tej granicy cenowej:)
alicja
 
Posty: 66
Dołączył(a): 12 lis 2011, o 09:59

Re: Dylemat w sprawie przeciwslonecznych

Postprzez LEMUR » 17 lis 2011, o 12:51

alicja napisał(a):3 i 4 są najlepsze pod względem zarówno trwałości jak i są najciemniejsze.


Do trwalosci ma sie to nijak. To sa tzw kategorie transmitancji czyli

kat 1
Poziom transmitancji w świetle widzialnym: 44% - 80%
Absorpcja: 20% - 56%

kat 2
Poziom transmitancji w świetle widzialnym: 19% - 43%
Absorpcja: 57% - 81%

kat 3
Poziom transmitancji w świetle widzialnym: 8% - 18%
Absorpcja: 82% - 92%

kat 4
Poziom transmitancji w świetle widzialnym: 3% - 7%
Absorpcja: 93% - 97%
kat 4 nie jest dopuszczona do prowadzenia pojazdow

Zgodnie z PN - EN 1836 (marzec 2001), PN - EN ISO 8980 - 3 (listopad 2000)


Sugeruje zawsze kupowac polaryzacje bedziecie mieli 100% pewnosc odnosnie jakosci, ochrony przed UV i kazdy moze sobie na komorce - a wlasciwie wyswietlaczu LCD sprawdzic czy ma filtr polaryzacyjny czy nie. Placicie nieco drozej, ale i korzysci wymierne
Avatar użytkownika
LEMUR
 
Posty: 635
Dołączył(a): 8 cze 2011, o 10:22

Re: Dylemat w sprawie przeciwslonecznych

Postprzez Franek » 18 lis 2011, o 16:09

Witam-Ja też miałem podobne objawy, po zakupie okularów w salonie optycznym problem zniknął.Pozdrawiam.
Franek
 
Posty: 1
Dołączył(a): 18 lis 2011, o 16:07

Następna strona

Powrót do Okulary

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość