Oddaj okulary, pomóż Afryce

gadu gadu, tematy OFF-TOPIK a nawet I love you (czyli wszystko inne co nie dotyczy działów dostępnych na Forum)

Oddaj okulary, pomóż Afryce

Postprzez kalifornia » 23 maja 2013, o 11:02

Ruszyła zbiórka używanych okularów dla Afryki. - Dla nas używane okulary często nie mają większej wartości, ale dla mieszkańca Afryki mogą oznaczać odzyskanie ostrego widzenia i większy komfort życia przez wiele lat - przekonują organizatorzy akcji

W Polsce najprawdopodobniej przeleżałyby wiele lat w szufladzie, a ostatecznie trafiły na śmietnik. Mowa o niepotrzebnych okularach korekcyjnych do czytania. Dzięki zbiórce "Okulistów dla Afryki" trafią do osób w Afryce. - Szkła z polski mogą posłużyć Afrykańczykom nawet przez kilka lat – mówi dr Iwona Filipecka, która w ubiegłym roku przebadała wzrok 1700 dzieci w Kamerunie.

Pod koniec października ,,Okuliści dla Afryki" wysłali do Kamerunu 130 par nowych okularów korekcyjnych dla wszystkich dzieci, u których wykryto wady wzroku podczas badań. Organizatorzy akcji zauważyli, że także wielu dorosłych potrzebuje okularów do normalnego funkcjonowania i codziennej pracy, dlatego wpadli na pomysł zbiórki niepotrzebnych okularów w Polsce.

- Będąc w Kamerunie spotkałyśmy bardzo wiele osób dorosłych, którym były potrzebne okulary korekcyjne – przyznaje dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus z Bielska-Białej. - Niestety koszt takich okularów jest wydatkiem, na jaki większość Kameruńczyków nie może sobie pozwolić – zauważa bielska okulistka.

Okuliści zbierają przede wszystkim okulary do czytania.

- Takie okulary najłatwiej dopasować i nie wymaga to specjalistycznej wiedzy – tłumaczy Agnieszka Lembowicz, optometrysta akcji "Okuliści dla Afryki". - Napiszemy misjonarzom instrukcję, jak dobrać wartość szkieł według schematu. Okulary do chodzenia, używane przez cały czas, wymagają przeprowadzenia szczegółowych badań, dlatego dobór właściwych szkieł jest o wiele trudniejszy i potrzebna jest pomoc specjalisty – mówi optometrystka.

W większości krajów Afryki wzrok narażony jest na silne oddziaływanie szkodliwego promieniowania UV, dlatego można także przekazać organizatorom zbiórki stare okulary słoneczne. Taka ochrona oczu nie jest w Afryce popularna, dlatego okulary z prawdziwym filtrem UV także się przydają.

- Nasza pomoc to tylko małe cegiełki, ale kierowane bezpośrednio do ludzi potrzebujących – przyznaje dr Filipecka. - Wielu z nas posiada wysłużone okulary, których już nie używa np. z powodu zakupu nowych lub zmiany mocy. Dla nas takie używane okulary nie mają wielkiej wartości, ale dla mieszkańca Afryki mogą oznaczać odzyskanie ostrego widzenia i większy komfort życia przez wiele lat. Nawet jeśli pomożemy kilkudziesięciu lub kilkuset osobom, to chociaż oni będę mieli w życiu trochę lepiej. Wszystko zależy od liczby okularów, które uda nam się zabrać, dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w naszej zbiórce – apeluje dr Filipecka.

Inicjatorem zbiórki okularów są organizatorzy akcji "Okuliści dla Afryki". Współpracują z Fundacjami Dzieci Afryki i Redemptoris Missio oraz zakładami optycznymi, w których odbywa się zbiórka. Bardzo istotna jest także rola polskich misjonarzy, którzy będą rozdawać okulary w Afryce. Bez ich wsparcia cała akcja byłaby niemożliwa.

Okulary można dostarczyć do Kliniki Okulus w Bielsku-Białej przy ul. Górskiej 19 lub przesłać na adres ośrodka.
kalifornia
 
Posty: 48
Dołączył(a): 9 kwi 2013, o 12:19

Re: Oddaj okulary, pomóż Afryce

Postprzez mirabel » 24 maja 2013, o 09:22

To bardzo ciekawa propozycja zeby oddac okulary, które poniewierają się gdzieś w domu i do niczego nie sa nam potrzebne. Nie słyszałam o tej akcji powinno byc to bardziej rozreklamowane:)
mirabel
 
Posty: 86
Dołączył(a): 28 lut 2013, o 14:59

Re: Oddaj okulary, pomóż Afryce

Postprzez welifera » 24 maja 2013, o 10:09

świetny pomysł, mam nadzieję że będą chętni do pomocy
welifera
 
Posty: 55
Dołączył(a): 8 kwi 2013, o 11:00

Re: Oddaj okulary, pomóż Afryce

Postprzez welifera » 12 cze 2013, o 15:18

no byłoby miło, gdyby był spory odzew na akcję:)
welifera
 
Posty: 55
Dołączył(a): 8 kwi 2013, o 11:00

Re: Oddaj okulary, pomóż Afryce

Postprzez vanessa » 12 cze 2013, o 16:45

Bardzo podobaja mi sie tego typu akcję , szkoda tylko że mało osób sie w nie angażuje..... :(
vanessa
 
Posty: 146
Dołączył(a): 3 sie 2012, o 08:52

Re: Oddaj okulary, pomóż Afryce

Postprzez Promyczek » 13 cze 2013, o 11:15

Super sprawa, szkoda tylko , że tak mało propagują takie akcje, gdyby nie forum to nawet bym nie wiedziała , że coś takiego jest.
Promyczek
 
Posty: 13
Dołączył(a): 13 cze 2013, o 09:40

Re: Oddaj okulary, pomóż Afryce

Postprzez melisa » 13 cze 2013, o 14:04

Jakiś czas temu nawet w tv coś było o tym, pokazane było jak okuliści badają wzrok i dobierają zebrane okulary...
melisa
 
Posty: 90
Dołączył(a): 7 lis 2012, o 16:32

Re: Oddaj okulary, pomóż Afryce

Postprzez wCzteryOczy » 14 cze 2013, o 07:09

A ja już oddałam dwie pary :)
wCzteryOczy
 
Posty: 310
Dołączył(a): 7 sie 2012, o 14:15

Re: Oddaj okulary, pomóż Afryce

Postprzez kalifornia » 14 cze 2013, o 09:52

wCzteryOczy napisał(a):A ja już oddałam dwie pary :)



Super. gratuluję dobrych chęci:)
kalifornia
 
Posty: 48
Dołączył(a): 9 kwi 2013, o 12:19

Re: Oddaj okulary, pomóż Afryce

Postprzez welifera » 25 lip 2013, o 10:14

hm ciekawa jestem czy ta akcja odniosła już jakiś efekt?
welifera
 
Posty: 55
Dołączył(a): 8 kwi 2013, o 11:00

Następna strona

Powrót do POZNAJMY SIĘ

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość