Te same moce, inne widzenie

Publikacje, artykuły, nowinki, ciekawostki ze świata optyki okularowej   FAKTY i MITY .

Te same moce, inne widzenie

Postprzez Brick » 2 sty 2021, o 16:37

Witam wszsytkich,

Za chwilę będę musiał wykonać nowe soczewki do okularów i zastanawia mnie jedna rzecz.
Posiadam obecnie 3 pary okularów z soczewkami o dokładnie takiej samej mocy i stopniu pocienienia ( L +4, P +4,75 indeks 1,74). Jedne okulary posiadaja soczewki firmy seiko, a pozostałe hoya.
Parametry okularów sa identyczne, więc obraz widziany w każdych z nich powiniem być na logikę taki sam lub bardzo zbliżony. Niestety jest kompletnie odwrotnie. Szkła seiko powiększają "swiat" zdecydowanie najbardziej, jedna para okularów ze szkłami hoya pomniejsza mniej, a trzecia najnowsza zdecydowanie najmniej - do tego stopnia iż w niej pieką mnie oczy, wszystko jest zdecydowanie "najmniejsze".

Jak w takiej sytuacji mając recepte na szkła o mocy +4 i +4.75 mam wykonać odpowiednie okulary, skoro przez każdy egzemplarz widać inaczej? Wydaje się to wręcz niemożliwe, aby uzyskać ten sam efekt co przy badaniu wzroku i określaniu potrzebnej mocy.

Mógłby ktoś dowiadoczny wyjaśnić na jakiej zasadzie to działa i w jaki sposób wybrać soczewki do okularów najbardziej właściwie oddające swoją moc i postrzeganie świata?

Z góry dzięuję.

Pozdrawiam,
Krzysiek
Brick
 
Posty: 1
Dołączył(a): 1 mar 2019, o 16:01

Powrót do Informator użytkownika okularów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości